Metin2-Comunity
Bun Venit pe Metin2-Cstrike.hitforum.ro




Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Metin2-Comunity
Bun Venit pe Metin2-Cstrike.hitforum.ro


Metin2-Comunity
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu ACTA

2 participanți

In jos

Noutate Nu ACTA

Mesaj Scris de IoNuTzUu Lun Ian 30, 2012 12:34 pm

La cinci zile după ce a semnat „în secret”, la Tokyo, controversatul document anti-piraterie ACTA, Guvernul Boc s-a decis să demareze discuţii publice pe acest subiect.

Ministerul Economiei va iniţia consultări pu­blice privind Tratatul Comercial Anti-Contrafacere, un document care nu poate fi aplicat înainte de parcur­gerea mai multor etape, inclusiv ra­tificarea în Parlament, şi care nu modifică legea în domeniul proprie­tăţii intelectuale, a anunţat ieri Guvernul. Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat ieri că este „inacceptabil” faptul că premierul Emil Boc nu cunoştea prevederile ACTA, care a fost semnat de România. Ponta a spus că Guvernul a greşit semnând Tratatul Comercial Anti-Contrafacere fără o dezbatere publică prealabilă. România se află pe lista celor 22 de state europene care şi-au pus semnătura, joia trecută, pe docu­mentul ACTA, iniţiat în 2006 de Japonia.

Documentul a produs controverse din clipa în care WikiLeaks a publicat, în 2008, o versiune a textului, actul primind anul trecut susţinerea SUA, Canada, Coreea de Sud. În 2010 mai mulţi parlamentari europeni au iniţiat o rezoluţie prin care cereau examinarea cu atenţie a eventualelor consecinţe pe care un asemenea acord le-ar avea. Cu toate acestea, tratatul nu a fost nici o clipă prezentat public în timpul negocie­rilor. „Informaţiile s-au scurs. Ele fac referire la sancţiuni dure, inacceptabile, precum tăierea accesului la internet pentru cei care piratează producţiile artistice”, a declarat pentru RRA euro-parlamentarul Renate Weber.



Libertate în cyberspace!
Deputatul Varujan Pambuccian, membru în Comisia pentru tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor, s-a pronunţat ieri împotriva modalităţilor de „combaterea a pirateriei digitale” aşa cum sunt ele prevăzute în proiectul ACTA.

„Internetul trebuie lăsat naibii în pace, ca spaţiu al libertăţii absolute. Şi dacă ai ceva cu cineva care încalcă vreo lege, există milioane de metode de a-l prinde, de a-l pedepsi, în afara Internetului, fără nici o problemă. Nu trebuie pentru asta blocate porţiuni din Internet, pentru că ştiţi ce se întâmplă? Astăzi blocăm porţiuni din Internet, că unul piratează sau că nu ştiu ce prostii face, dar mâine blocăm porţiuni din Internet ale adversarului politic sau ale unui om care zice ceva care nu mai intră în părerea generală şi nu e în ordine. Începem să limităm libertăţile oamenilor în felul ăsta”, a precizat Pambuccian, potrivit Rador, care citeaza RRA. De asemenea, Pambuccian a ţinut să tragă un semnal de alarmă şi în legătura cu transformarea furnizorilor de internet în poliţişti. „Nu cred că treaba furnizorilor de Internet este să detecteze ce fac abonaţii, pentru că în momentul ăla, transformăm furnizorul de Internet în poliţist. Şi nu cred că în Internet au ce să caute poliţiştii.”
IoNuTzUu
IoNuTzUu
Administrator
Administrator

Mesaje : 244
Data de inscriere : 12/10/2011
Varsta : 26
Localizare : Telega

https://metin2-comunity.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noutate Re: Nu ACTA

Mesaj Scris de Frumusika12 Vin Feb 03, 2012 8:41 am

Am auzit si eu de astia de la ACTA sper sa nu ajunga in romania niciodata
Frumusika12
Frumusika12
nivel 4
nivel 4

Mesaje : 32
Data de inscriere : 19/01/2012
Varsta : 22
Localizare : Telega

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum